Tenis: Tsitsipas a câştigat titlul la Swiss Open. Este primul trofeu ATP după 16 luni

Tenis: Tsitsipas a câştigat titlul la Swiss Open. Este primul trofeu ATP după 16 luni

Stefanos Tsitsipas a pus capăt unei aşteptări de 16 luni pentru un titlu în circuitul ATP, după ce jucătorul grec l-a învins duminică pe belgianul Raphael Collignon cu 6-4, 6-7(3), 6-3, câştigând Openul Elveţiei de la Gstaad.

Această victorie a reprezentat primul titlu câştigat de Tsitsipas de când l-a învins pe canadianul Felix Auger-Aliassime în finala de la Dubai, în martie 2025, şi al 13-lea titlu ATP la simplu din cariera sa.

"Aş dori să încep prin a menţiona cât de extraordinară a fost finala de astăzi", a declarat Tsitsipas. "A trecut mult timp, aşa că înseamnă foarte mult pentru mine."

Jucătorul în vârstă de 27 de ani, fost numărul trei mondial şi situat în prezent pe locul 85 în clasamentul mondial, a avut o prestaţie excelentă la serviciu în meciul care a durat două ore şi 17 minute, reuşind patru aşi fără nicio dublă greşeală.

Acest triumf îi oferă un plus de încredere la momentul potrivit lui Tsitsipas, de două ori finalist de Grand Slam, care încearcă să-şi menţină elanul înaintea US Open, care începe pe 30 august.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră