Echipa Petrolul Ploieşti a învins vineri, pe teren propriu, echipa Universitatea Cluj, scor 2-0, într-un meci din etapa a 19-a a Superligii. Petrolul a urcat pe loc de play-off în clasament.

Gazdele au deschis scorul prin Meijers, în minutul 45+3. Acesta a înscris cu o lovitură de cap la un corner executat de Budescu. Al doilea gol al ploieştenilor a fost înscris de Cioiu, în minutul 90+4.

Cu această victorie, Petrolul a urcat pe locul 6 în clasament, cu 29 de puncte.

PETROLUL: Leitner - Lima Santos, Meijers, Huja - Borţa, Jair Tavares, Seto, Ţicu - G. Grozav (Dumitriu 88), Budescu (Cioiu 77), Măzărache. ANTRENOR: Nicolae Constantin

U CLUJ: Iliev - Şt. Vlădoiu, Piţian, D. Ispas, Briceag - I. Filip, G. Simion (Ad. Bălan 60), Ov. Bic (Purece 46) – Haită (Horşia 46), Thiam (Remacle 74), L. Fulop (E. Fernandez 46). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Remacle 77

Arbitri: Sebastian Colţescu - Adrian Popescu, Marius Badea - Andrei Antonie

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Bogdan Gheorghe

Observator: Eduard Dumitrescu