Echipa Oţelul Galaţi a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Dinamo Bucureşti, în deschiderea etapei a 11-a din Superligă. Victoria gălăţenilor a venit după autogolul lui Neluţ Roşu.

La Galaţi, gazdele au cerut penalti în minutul 16, la un presupus henţ al lui Lucas Araujo, însă arbitrul George Găman nu a acordat nimic. În minutul 37, Maciel a executat o lovitură liberă, iar Neluţ Roşu a deviat în propria poartă. A fost 1-0 pentru Oţelul la pauză, dar în repriza secundă bucureştenii nu au reuşit să pună în pericol poarta lui Dur Bozoancă şi acesta a fost şi rezultatul final. Victoria o duce pe Oţelul pe locul 7, cu 14 puncte, la egalitate cu ocupantele locurilor 5 şi 6, Hermannstadt şi Petrolul.

Dinamo a bifat a şaptea înfrângere stagională şi, cu 8 puncte, se află pe locul 15 în Superligă.

OŢELUL GALAŢI: Dur Bozoancă - Adăscăliţei, J. Cisse, Lovric, Miguel Silva - A. Lopez (Zivulic 76) - Cisotti, S. Teles (Jardan 56) - Bodişteanu (R. Tănasă 46), Fatai (Al. Pop 76), Maciel (Latouchent 83). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

DINAMO: Golubovic – Lucas Araujo, Bena (Iulian Roşu 68), Patriche - de Moura, Neluţ Roşu, Larrucea (Dani Iglesias 46), C. Costin - I. Borcea (Irimia 74) - G. Gregorio (Ghezali 56), Politic (Hakim Abdallah 56). ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Cartonaşe galbene: R. Tănasă 59, Bodişteanu 68, Jardan 73, Al. Pop 90+1 / Politic 23, Lucas Araujo 79, Ghezali 87, de Moura 90+3

Cartonaş roşu: Alexandru Pop (Oţelul Galaţi) min, 90+1

Arbitri: George Găman – Daniel Mitruţi, Adrian Popescu – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Florin Andrei - Cristian Moldoveanu

Observator: Vasile Bratu