Echipa Sepsi OSK a învins vineri seara, în deplasare, scor 2-0, formaţia FC Voluntari, într-un meci din etapa a 14-a a Superligii. Este a doua victorie consecutivă pentru oaspeţi.

La Voluntari, Sepsi şi-a anunţat intenţiile ofensive încă din startul partidei, când Aganovic a rămas singur cu portarul gazdelor, Jesus Fernandez, dar acesta a blocat şutul, în minutul 4. Un minut mai târziu, Marius Ştefănescu a deschis scorul pentru oaspeţi. Ilfovenii au marcat în minutul 56, prin Dumiter, dar golul a fost anulat pentru ofsaid după analiza VAR. Şi Sepsi a avut un gol anulat, la Roland Varga, tot pentru ofsaid, în minutul 72. Oaspeţii şi-au mărit însă avantajul în minutul 76, când Marius Ştefănescu a reuşit dubla. S-a încheiat cu victoria lui Sepsi, 2-0, care este pe locul 8, cu 18 puncte. FC Voluntari are 13 puncte şi ocupă poziţia a 13-a.

FC VOLUNTARI: J. Fernandez - Ricardinho, C. Paz, Armaş - Boboc, Raţă (M. Răduţ 80), Crepulja, D. Andrei (R. Popescu 88), Carnat (A. Niţă 88) - Nemec, Dumiter (D. Florea 65). ANTRENOR: Ilie Poenaru

SEPSI: Niczuly – Oroian (Renţa 46), D. Ciobotariu (I. Gheorghe 46), Kecskes, Fl. Ştefan - J. Rodriguez (M. Bălaşa 72), Ninaj – Aganovic (R. Varga 64), Alimi, M. Ştefănescu – Debeljuh (Safranko 64). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: C. Paz 53, Armaş 53 / J. Rodriguez 43, I. Gheorghe 63

Arbitri: Horia Mladinovici - Bogdan Gheorghe, Cosmin Vatamanu - Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Iulian Călin – Romică Bîrdeş

Observator: Dan Victor Berbecaru