Echipa Universitatea Cluj a învins luni, în deplasare, scor 3-0, formaţia FC Botoşani, într-un meci al etapei a 14-a din Superligă.

Echipa lui Ioan Ovidiu Sabău a dominat fără probleme meciul de la Botoşani, un meci în care nu s-a arătat nici un cartonaş galben. Dan Nistor a deschis scorul în minutul 9, iar în minutul 21 acelaşi Nistor a oferit pasa pentru reuşita de 2-0 a lui Valentin Gheorghe. Andrei Miron a închis tabela, în minutul 57 şi clujenii s-au impus cu 3-0 şi bifează al şaselea meci consecutiv fără înfrângere.

În clasament, U Cluj se află pe locul 8, cu 19 puncte, în timp ce FC Botoşani rămâne lanterna roşie a Superligii, cu 6 puncte şi fără victorie în acest sezon.

FC BOTOŞANI: Ducan – Mutombo (Friday Adams 46), Junior Pius, Şeroni - R. Benzar, Dican, Ed. Florescu, Dragu (Casap 69) – Petro (Cioiu 46), Ilicic (Olinga 77), Cărăuşu (R. Creţ 61). ANTRENOR: Dan Alexa

U CLUJ: P. Iliev - Oancea, A. Miron, B. Mitrea, Chipciu - Doukoure, Bic (G. Simion 77) – Cîmpanu (F. Ilie 84), V. Gheorghe (D. Popa 63) - D. Nistor (E. Manu 77), Ianis Stoica (Silaghi 63). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru - Alexandru Vodă, Florian Alexandru Vişan - Florin Ovidiu Mazilu

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs - Marius Omuţ

Observator: Sorin Boca