Echipa FCSB a învins sîmbătă seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a 12-a a Superligii.

Unicul gol al meciului de la Botoşani a fost marcat în minutul 23 de Lixandru, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Florinel Coman. Partida a avut ritm, ambele echipe au avut ocazii, iar portarul gazdelor, Răzvan Ducan, a reuşit mai multe parade, salvându-şi echipa de primirea a câteva goluri. În minutul 90+1 şi Târnovanu a avut o intervenţie foarte bună la Mouaddib.

În clasament, FCSB conduce cu 29 de puncte, iar FC Botoşani este lanterna roşie a campionatului, ocupând ultimul loc, cu 6 puncte

FC BOTOŞANI: Ducan - R. Benzar (Mutombo 57), Şeroni, Junior Pius, Ţigănaşu - G. David (Cărăuşu 69), V. Dican, Ed. Florescu (Casap 77) - Friday Adams (Ilicic 46), Ngoma (Mouaddib 77), Pinson. ANTRENOR: Dan Alexa

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Ngezana, Cr. Ganea – Djokovic (Ov. Popescu 62), Lixandru, Olaru - Al. Băluţă (Oct. Popescu 62), Compagno, Fl. Coman (Miculescu 87). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Ţigănaşu 4, Şeroni 40, V. Dican 45+2, Junior Pius 64, Dan Alexa 72 / Olaru 30, Dawa 69, Ov. Popescu 88, Târnovanu 90+5

Arbitri: Florin Andrei - Ovidiu Artene, Mihăiţă Necula - Sorin Vădana

Arbitri VAR: Iulian Călin - Romică Bîrdeş

Observator: Ioan Onicaş