Echipa Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă, în deplasare, scor 1-0, formaţia piteşteană FC Argeş, în ultima etapă a sezonului regular al Superligii.

Gazdele au avut o ocazie uriaşă în minutul 17, când Vâlceanu a scos şutul din careu al lui Koubemba, dar cei care au deschis scorul au fost ploieştenii. În minutul 40 Irobiso i-a pasat lui Grozav, în careu, şi acesta l-a învins pe Straton pentru 1-0. FC Argeş a replicat prin bara din lovitură liberă a lui Jakolis, din minutul 51.

FC Argeş ocupă locul 15, cu 27 de puncte, în timp ce Petrolul Ploieşti se află pe locul 8, cu 36 de puncte.

FC ARGEŞ: Straton - Tofan, Turda, M. Constantin, Rizzi - Meza Colli, Njike (Biai 58) - Creţu, Koubemba (Calcan 59), Jakolis (Jobello 81) – Garita. ANTRENOR: Dragoş Radu

PETROLUL: Vâlceanu – P. Papp, Mathaus, Meijers - Doua, L. Dumitriu (Purtic 66), Seto, Jair (M. Bratu 90), Ţicu - Irobiso, Grozav (Borta 81). ANTRENOR: Florin Pârvu

Cartonaşe galbene: P. Papp 27, Doua 49, Seto 81

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Imre-Laszlo Bucsi – Claudiu Marcu

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache - Cristina Trandafir

Observator: Ioan Onicaş