Simona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat în semifinale la turneul de la Roma, după ce adversara sa, Iulia Putinţeva, din Kazahstan, locul 30 mondial, a abandonat în setul doi al meciului de sâmbătă.

Halep a câştigat primul set cu scorul de 6-2, iar în al doilea conducea cu 2-0, după 48 de minute de joc.

Adversara sa a acuzat dureri la spate.

În semifinale, Halep va evolua cu învingătoarea meciului dintre belarusa Victoria Azarenka, locul 14 mondial, şi spaniola Garbine Muguruza, locul 17 mondial.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 80,000 euro şi cu 350 puncte WTA.

Pentru Simona Halep, acesta este al doilea turneu la care participă de la reluarea competiţiilor după pauza cauzată de pandemia de coronavirus. Ea a câştigat, la 16 august, turneul de la Praga.

La Roma, Halep a fost finalistă în 2017 şi 2018.