Echipa italiană Atalanta Bergamo s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-0, în faţa Sampdoriei, într-un meci din etapa a 20-a din Serie A.

Atalanta a controlat jocul şi a înscris de două ori, prin Joakim Maehle, în minutul 42, şi Ademola Lookman, în minutul 57. Atalanta a urcat până pe locul 4 în clasament, cu 38 de puncte, la egalitate cu locul al treilea, Milan. Sampdoria e în subsolul clasamentului, pe 19, cu 9 puncte.

Inter Milano s-a impus cu 2-1 în deplasarea de la Cremonese. Cu fundaşul român Vlad Chiricheş integralist, gazdele nu au rezistat în faţa interiştilor, care s-au impus prin golurile lui Lautaro Martinez. Inter Milano are 40 de puncte şi este pe locul secund în Serie A.

Cremonese rămâne pe ultimul loc al clasamentului, cu 8 puncte.