Echipa italiană AS Roma a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-0, echipa Sampdoria Genoa, într-un meci contând pentru etapa a 28-a din Serie A.

După o primă repriză fără gol marcat, Sampdoria a început prost partea a doua a meciului: eliminare Jeison Murillo, în minutul 52, pentru al doilea galben, şi istoria partidei de pe Olimpico s-a schimbat. Wijnaldum a deschis scorul pentru gazde, în minutul 57. Romanii au dominat şi s-au desprins dintr-un penalti acordat de arbitrul Massimiliano Irrati în minutul 88 şi transformat de Dybala. În minutul 90+4 El Shaarawy a închis tabela şi AS Roma se află pe locul 4, cu 50 de puncte. Sampdoria ocupă poziţia penultimă, a 19-a, în Serie A, cu 15 puncte.