CFR Cluj s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, deşi a pierdut manşa retur disputată, marţi, în deplasare, scor 1-2 (0-0, 0-2), după prelungiri, cu Borac Banja Luka. După 3-1, acasă, clujenii au fost conduşi cu 2-0 la finalul primelor 90 de minute, în deplasare, şi erau eliminaţi dacă UEFA nu schimba regulamentul. Din sezonul 2021/2022, golul/golurile marcate în deplasare nu contează mai mult decât cele înscrise pe teren propriu. Astfel, la scorul general de 3-3, partida de la Banja Luka a intrat în prelungiri. Chipciu a reuşit să înscrie în minutul 118 golul calificării.

Au marcat: Vranjes '60, Moraitis '64 / Chipciu '118.

1-0, min. 60: Ciosici a centrat de pe partea stâgă, iar Stojan Vranjes, fost jucător al echipei CFR Cluj, în 2012, a marcat cu capul, de la 11 metri;

2-0, min. 64: Zakarici a centrat de pe partea dreaptă, Vusurovici a trimis cu capul balonul peste Arlauskis spre poartă, iar Moraitis l-a împins, tot cu capul, în plasă, de pe linia porţii;

2-1, min. 118: După o fază la care gazdele au cerut aut în partea stângă, mingea a ajuns pe partea opusă, la Chipciu, care a marcat cu un şut spectaculos, de la 25 de metri.

Au evoluat următoarele echipe:

Borac Banja Luka: Cetkovici - Dujakovici (Vusurovici '46), Milojevici (Subici '75), Jovanovici (Molls '88), Ciosici - Vojinovici, Begici (Meleg '104) - Ciorici, Vranjes, Zakarici - Moraitis (Zivkovici '99). Antrenor Marko Maksimovici;

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Cestor, Bouhenna, Camora - Rodriguez, Sigurjonsson - Deac, Păun (Petrila '80, Hoban '120), Costache (Chipciu '67, Latovlevici '120) - Omrani (Debeljuh '80). Antrenor Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Ciosici '10, Dujakovici '39, Molls '89, Ciorici '100, Maksimovici (antrenor) '120 / Bouhenna '11, Omrani '63, Chipciu '96, Rodriguez '112.

Arbitri: Urs Schnyder - Jan Kobeli, Remy Zgraggen - Stefan Horisberger (toţi din Elveţia).

În turul al doilea, CFR Cluj va evolua cu Lincoln Red Imps (Gibraltar). Campioana României va juca primul meci în deplasare.

Turul al doilea preliminar va avea loc la 20/21 iulie şi 27/28 iulie.