Mijlocaşul român Ronaldo Deaconu a înscris, sâmbătă, golul victoriei echipei sale, Korona Kielce, în meciul disputat pe teren propriu cu Miedz Legnica, în campionatul primei ligi poloneze, Ekstraklasa.

Korona Kielce s-a impus cu 1-0 în etapa a 26-a din Ekstraklasa. Unicul gol al meciului a fost înscris de mijlocaşul român Ronaldo Deaconu, în minutul 12.

Deaconu a fost înlocuit în minutul 64 al meciului. Celălalt fotbalist român al Koronei Kielce, Marius Briceag, a fost integralist.

În clasament, Korona se află pe locul 13, cu 30 de puncte, victoria obţinută în faţa ultimei clasate scoţând-o pentru moment din zona retrogradării.