Naţionala de handbal feminin a României este la egalitate cu Rusia, scor 10-10, la pauză, la CM din Japonia.

Jucătoarele lui Tomas Ryde au fost conduse în timpul reprizei la o diferenţă de patru goluri.

Duminică se mai dispută meciurile:

Grupa I – Serbia – Coreea de Sud, Olanda – Germania, Norvegia – Danemarca;

Grupa II – Muntenegru – Japonia, Spania – Suedia.

Tot duminică încep şi meciurile pentru clasarea finală pe locurile 13-24, iar între echipele care au ratat grupele principale se numără şi campioana mondială en-titre, Franţa.

Tricolorele vor juca apoi cu Suedia, marţi (ora 13.30), şi cu Japonia, miercuri (ora 11.00).

Primele două clasate în fiecare grupă principală vor juca apoi, încrucişat, semifinalele, în 13 decembrie, iar tot atunci se vor juca şi meciurile pentru clasarea finală pe locul 5 şi pe locul 7.