România a fost învinsă, joi, la Bologna, cu scorul de 4-2 (1-2), de Germania, în semifinalele Campionatului European de tineret. Tinerii "tricolori" au condus la pauză, cu 2-1. Două lovituri libere în finalul meciului i-au calificat pe germani în finală.

Au marcat: Puşcaş '26 (p), '44 / Amiri '21, '90+4, Waldschmidt '51 (p), '90

0-1, min. 21: Man nu a profitat de mare greşeală a germanilor în defensivă. Mingea a fost respinsă şi a ajuns la Amiri, care a luat o acţiune pe cont propriu de la mijlocul terenului şi a marcat cu un şut de la marginea careului, chiar dacă la un moment dat a fost tras de tricou de Manea;

1-1, min. 26: În minutul 24, Hagi a fost faultat în careu de Baumgartl, iar arbitrul a dictat penalti după ce a consultat VAR. Puşcaş a transformat lovitura de la 11 metri, în ciuda faptului că Nubel a ghicit colţul unde a trimis balonul atacantul român;

2-1, min. 44: Deschis excelent de Hagi, Ivan a centrat perfect de pe partea stângă şi Puşcaş a înscris cu capul;

2-2, min. 51: Ianis Hagi l-a tras de tricou pe Dahoud, iar arbitrul a dictat penalti. Infracţiunea a părut că începe în afara careului, dar arbitrul nu a consultat VAR-ul. Waldschmidt a transformat lovitura de la 11 metri. Şi Radu a ghicit colţul, dar nu a putut respinge balonul;

2-3, min. 90: Waldschmidt a marcat dintr-o lovitură liberă de la aproxiamtiv 20 de metri.

2-4, min. 90+4: În minutul 90+2, Paşcanu a fost eliminat pentru că l-a faultat pe Nmecha. Amiri a înscris din lovitura liberă de la 18 metri, dictată de arbitru.

Echipe de start:

România: 1. Radu  – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan – 9. Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi

Germania: 1. Nübel – 3. Klostermann, 4. Tah, 5. Baumgartl, 14. Mittelstädt – 6. M. Eggestein – 19. Neuhaus, 8. Dahoud, 7. Öztunali – 10. Waldschmidt, 18. Amiri. Selecţioner: Stefan Kuntz

Meciul este arbitrat de israelianul Orel Grinfeld.

Grinfeld va fi ajutat de asistenţii Roy Hassan şi Idan Yarkoni.

Letonul Andris Treimanis este arbitru de rezervă, iar italienii Marco Guida şi Michael Fabri sunt asistenţi pentru VAR.