Echipa României a învins, duminică, la Bruxelles, naţionala Belgiei, cu scorul de 43-17 (26-10), în ultima etapă a Rugby Europe Championship.

Punctele "stejarilor" au fost marcate de Van Heerden, Nistor, Zaharia - câte un eseu, Plai - trei lovituri de pedeapsă şi o transformare, în prima repriză, şi de Cojocaru - eseu, Plai - o transformare şi o lovitură de pedeapsă şi un eseu de penalizare, în repriza secundă.

În ultma etapă s-au mai jucat meciurile Rusia - Georgia, scor 6-22, şi Germania - Spania, scor 10-33.

România a încheiat competiţia pe locul 3, cu 15 puncte, după Georgia, 24 de puncte, şi Spania, 18 puncte, dar înaintea Rusiei, 11 puncte, Belgiei, patru puncte, şi Germaniei, un punct.