Robert Glinţă s-a calificat, joi, în semifinalele probei de 100 metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie în bazin scurt de la Kazan.

Înotătorul român a fost cronometrat cu 51 de secunde şi opt sutimi, în a doua serie a probei, timp cu care a ocupat locul al doilea, după italianul Michele Lamberti (50.86).

Glinţă a intrat în semifinale cu al şaselea timp. Semifinalele sunt programate tot joi, de la ora 18.06.

Miercuri, înotătorul român de 24 de ani a cucerit medalia de bronz în proba de 50 de metri spate, cu 22 de secunde şi 74 de sutimi, nou record naţional.

Medalia de aur i-a revenit rusului Kliment Kolesnikov, 21 de ani, cu 22.47, nou record al competiţiei.

Pe locul al doilea s-a clasat italianul Michele Lamberti, cu 22.65, chiar în ziua în care a împlinit 21 de ani.

Kolesnikov este mare favorit şi în proba de 100 de metri spate, după timpul de 49.26 reuşit în serii.