Dimitri Payet, mijlocaşul echipei Olympique Marseille, a marcat, vineri, primul gol al sezonului în Ligue 1, în meciul de pe teren propriu cu Toulouse, după un penalti acordat de arbitrul Rudy Buquet cu ajutorul tehnologiei VAR, aplicată în premieră în Franţa.

În minutul 44, Amian a comis un henţ în careu, iar arbitrul a dictat penalti, după ce a revăzut faza. Payet a deschis scorul, în minutul 45, fructificând lovitura de pedeapsă.

Tot el a înscis şi golul de 2-0, în minutul 62.

OM s-a impus în cele din urmă cu 4-0, după ce au mai marcat Germain '89 şi Thauvin '90+2.

Celelalte meciuri ale primei etape vor avea loc sâmbătă şi duminică.