Echipa engleză Newcastle a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-0, gruparea Arsenal Londra, într-un meci al etapei a 11-a din Premier League. Este primul eşec din campionat pentru londonezi.

Prima repriză fără gol a fost făcută uitată pe St James Park de către Anthony Gordon, care a deschis scorul pentru gazde în minutul 64, din pasa lui Joelinton. „Tunarii” au pus presiune pe gazde, finalul s-a jucat la poarta lui Nick Pope, dar Newcastle s-a impus cu 1-0, administrând prima înfrângere stagională echipei lui Mikel Arteta.

În clasament, Newcastle are 20 de puncte şi este pe locul 6. Arsenal e pe locul 3, cu 24 de puncte.