Polo, CE masculin: România, a treia victorie în grupa D şi va juca în play-off pentru sferturi cu Georgia

Polo, CE masculin: România, a treia victorie în grupa D şi va juca în play-off pentru sferturi cu Georgia
FOTO: European Aquatics

Naţionala masculină de polo a României a învins marţi, laa Dubrovnik, reprezentativa Slovaciei, scor 8-7, în al treilea doilea meci din grupa D a Campionatului European. Tricolorii vor juca cu Georgia, în play-off, pentru un loc în sferturile CE.

Scorul pe reprize a fost 1-1, 3-3, 2-3, 2-0, după un meci în care principalul marcator tricolor a fost Fulea, cu 4 goluri.

Tot marţi, în ultilmul meci din grupa D se vor duela Olanda - Slovenia.

În grupa D, tricolorii au obţinut rezultatele: 12-8 cu Olanda, 13-5 cu Slovenia şi 8-7 cu Slovacia. Astfel, au încheiat pe primul loc, cu 9 puncte, şi vor juca în play-off, joi, cu Georgia, pentru calificarea în sferturile de finală. Adversara din această fază ar urma să fie Spania, în 12 ianuarie.

Urmează semifinalele, în 14 ianuarie, şi finalele pentru medalii, în 16 ianuarie.

Campioana europeană din 2024 va obţine şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

La ediţia CE din 2022, România s-a clasat pe locul 10.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră