Mijlocaşul brazilian Philippe Coutinho a fost ales jucătorul meciului Brazilia - Costa Rica. El este la a doua astfel de distincţie, în tot atâtea meciuri jucate de "selecao", la actuala ediţie a Cupei Mondiale.

Brazilia a învins, vineri, cu scorul de 2-0 (0-0), reprezentativa din Costa Rica, la Sankt Petersburg, în etapa a doua a Grupei E a Cupei Mondiale. Golurile au fost marcat de Coutinho, în minutul 90+1, şi Neymar, în minutul 90+7.

Coutinho a împins balonul în poartă după ce Gabriel Jesus i-a pus mingea "pe tavă", după o centrare a lui Marcelo. Coutinho este la al doilea gol la această ediţie a CM.

În minutul 90+7, Neymar a finalizat o acţiune de contraatac şi o pasă primită în marginea careului de  6 metri, de la Douglas Costa.