Jucătoarea spaniolă Paula Badosa, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 4, a fost eliminată, marţi, în primul tur al turneului de categorie WTA 500 de la Adelaide.
Ea a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 6-2, de Victoria Azarenka din Belarus, locul 27 WTA, după un meci care a durat o oră şi 17 minute.
Azarenka va juca în optimi cu australianca Priscilla Hon, locul 263 WTA, beneficiară a unui wild card.
Badosa este prima jucătoare din Top 10 WTA care pierde în 2022.



























