Sârbul Novak Djokovici, locul 6 ATP, l-a învins, miercuri, cu scorul de 6-3, 6-4, 6-4, pe australianul John Millman, locul 55 ATP, calificându-se pentru a XI-a oară consecutiv în semifinalele US Open.

Djokovici s-a impus după un meci de două ore şi 48 de minute. Millman trecuse în turul anterior de Roger Federer, locul 2 ATP.

Tenismenul sârb a câştigat de două ori turneul de la Flushing Meadows, în 2011 şi 2015, iar în 2016 a fost finalist, aceasta fiind ultima lui participare înaintea actualei ediţii. Anul trecut, el a lipsit de la US Open, din cauza unei accidentări.

Adversarul lui Djokovici în semifinale va fi japonezul Kei Nishikori, locul 19 ATP.

Nishikori l-a învins, miercuri, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (5), 4-6, 6-4, pe croatul Marin Cilici, locul 7 ATP, într-un meci de patru ore şi opt minute, din sferturi.

Japonezul este a treia oară în semifinalele US Open, după ce şi el lipsit anul trecut, tot din cazua problemelor fizice. În 2016, Nishikori a fost eliminat în această fază de elveţianul Stan Wawrinka (6-4, 5-7, 4-6, 2-6), iar în 2014 a pierdut finala chiar în faţa lui Cilici (3-6, 3-6, 3-6).

În semifinalele din 2014, Nishikori îl eliminase în semifinale pe Djokovici, cu scorul de 6-4, 1-6, 7-6 (4), 6-3.