Formaţia Manchester City a învins, marţi, în deplasare, echipa Burnley, scor 4-1, şi a urcat provizoriu pe locul doi în Premier League.

Gabriel Jesus a marcat de două ori, în minutele 24 şi 50, celelalte goluri ale celor de la City fiind marcate de Rodri (68) şi Riyad Mahrez (87). Robbie Brady a redus din diferenţă pentru Burnley în minutul 89.

Tot marţi,Crystal Palace a învins Bournemouth, scor 1-0.

În clasament, după 15 etapei, Manchester City a urcat provizoriu pe locul 2, la egalitate cu Leicester, care joacă miercuri.

Partidele Chelsea-Aston Villa, Leicester-Watford,  Manchester United-Tottenham, Southampton-Norwich, Wolverhampton-West Ham şi Liverpool-Everton au loc miercuri, iar meciurile Sheffield United-Newcastle şi Arsenal-Brighton se dispută joi.