Liverpool a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (1-0), echipa Arsenal Londra, în etapa a XII-a a campionatului englez Premier League.

Au marcat: Mane '39, Jota '52, Salah '54, Minamino '77.

Tot sâmbătă, fostul internaţional englez Steven Gerard a debutat cu o victorie pe banca echipei Aston Villa, scor 2-0 (2-0), acasă, cu Brighton.

Au marcat: Watkins '84, Mings '89.

Alte două echipe care şi-au schimbat antrenorii în pauza competiţională pentru meciurile din preliminariile Cupei Mondiale, Newcastle United şi Norwich City, au înregistrat o remiză, respectiv o victorie.

Newcastle, fără noul antrenor principal Eddie Howe pe bancă, deoarece a fost testat pozitiv cu noul coronavirs, a terminat la egalitate, scor 3-3 (2-2), acasă, cu Brentford.

Au marcat: Lascelles '10, Joelinton '39, Saint-Maximim '75 / Toney '11, Rico Henry '31, Lascelles '61 (a).

Cu antrenorul Dean Smith pe bancă, Norwich City a învins, cu 2-1 (1-1), tot pe teren propriu, pe Southampton.

Au marcat: Pukki '7, Hanley '79 / Che Adams '4.

În schimb, antrenorul Ole Gunnar Solskjaer se pregăteşte probabil de o demitere, după ce echipa lui, Manchester United, a fost învinsă, în deplasare, cu 4-1 (2-0), de Watford.

Au marcat: Joshua King '28, Ismaila Sarr '44, Jao Pedro '90+2, Emmanuel Dennis '90+6 / Donny van de Beek '50.

Sarr a ratat şi un penalti, în minutul 11. Harry Maguire a fost eliminat în minutul 69, când a primit al doilea cartonaş galben.

Alte rezultate de sâmbătă:

Leicester - Chelsea, scor 0-3;

Au marcat: Rudiger '14, Kante '28, Pulisic '71.

Burnley - Crystal Palace, scor 3-3;

Au marcat: Mee '19, Woog '27, Cornet '49 / Benteke '8, '36, Guehi '42.

Wolverhampton - West Ham United, scor 0-1.

A marcat: Jimenez '58.

Meciul Liverpool - Arsenal este programat tot sâmbătă, de la ora 19.30.

Chelsea este lider, cu 29 de puncte, fiind urmată de Liverpool, 25 de puncte, Manchester City, 23 de puncte, West Ham United, 23 de puncte, Arsenal, 20 de puncte, Wolverhampton, 19 puncte şi Manchester United, 17 puncte.

Duminică, se joacă meciurile Manchetser City - Everton şi Tottenham - Leeds United.