Echipa spaniolă Real Madrid a învins marţi seara, în deplasare, scor 1-0, gruparea RB Leipzig, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Gazdele au marcat încă din minutul 2, prin Benjamin Sesko, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Madrilenii au încercat apoi în câteva rânduri poarta lui Gulacsi, iar Brahim Diaz a deschis scorul în startul reprizei secunde, minutul 48, când a driblat superb mai mulţi adversari şi a şutat la colţul lung, din interiorul careului, învingându-l pe portarul gazdelor. După gol, elevii lui Marco Rose au căutat egalarea şi au presat, însă aproape de gol a fost tot Realul, prin bara lui Vinicius Junior, în minutul 72.

Brahim Diaz a ieşit accidentat în minutul 84 şi Real s-a impus cu 1-0 în prima manşă a optimilor de finală din Liga Campionilor.

Returul de la Madrid se dispută în ziua de 6 martie.

RB LEIPZIG: Gulacsi – Simakan, Klostermann, Orban, Raum – Dani Olmo (Elmas 75), Henrichs (Haidara 75), Schlager (Kampl 90), Simons – Openda (Poulsen 75), Sesko. ANTRENOR: Marco Rose

REAL MADRID: Lunin – Dani Carvajal, Nacho, Tchouameni, F. Mendy – Valverde, Kroos, Camavinga, Brahim Diaz (Lucas Vazquez 84) – Rodrygo (Joselu 84), Vinicius Junior. ANTRENOR: Carlo Ancelotti

Cartonaşe galbene: Marco Rose 45, Simakan 53, Poulsen 77, Sesko 85 / Dani Carvajal 66, Vinicius Junior 85

Arbitri: Irfan Peljto – Senad Ibrisimbegovic, Davor Beljo – Milos Gigovic (toţi din Bosnia)

Arbitri VAR: Pol van Boekel – Dennis Higler (ambii din Ţările de Jos)