Echipa FC Hermannstadt s-a impus luni, în deplasare, în faţa formaţiei CS Mioveni, scor 2-0, într-un meci al etapei a 16-a din Superliga.

Sibienii au deschis scorul în minutul 53, când Răuţă l-a lansat pe Paraschiv şi acesta a înscris cu un şut din careu. În minutul 60, Oroian a centrat în careu şi Ionuţ Stoica a marcat cu o lovitură de cap.

Hermannstadt este pe locul 5 în clasament, cu 26 puncte. Mioveni rămâne pe ultimul loc, cu 8 puncte.

CS MIOVENI: I. Popescu - Balaur, Scarlatache (C. Ene 28), Garutti - Oancea, Panait (Coşereanu 78), Lixandru (V. Pop 59), Trif – Rădescu (Burlacu 59), Krasniqi, Antal (Carnat 46). ANTRENOR: Flavius Stoican.

HERMANNSTADT: Letica - Medina, Antoche, I. Stoica, Opruţ - Răuţă (Năstăsie 75), Biceanu – Balaure (P. Petrescu 65), Alhassan (Sota Mino 65), C. Popescu (Oroian 46) - D. Paraschiv (Babic 86). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu.

Cartonaşe galbene: Panait 38, Lixandru 45+1, Balaur 68

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Marius Cristian Marchidanu – Florin Andrei

Arbitri VAR: Adrian Viorel Cojocaru - Andrei Moroiţă

Observator: Marian Dorobanţu