Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia SCM Râmnicu Vâlcea, scor 30-27 (17-16), în optimile Cupei României şi s-a calificat în faza sferturilor de finală.

Marcatoarea meciului a fost Cristina Laslo, cu 10 goluri reuşite, pentru Gloria Bistriţa.

În sferturi s-a calificat încă de luni vicecampioana CSM Bucureşti, care a eliminat în optimi campioana Rapid Bucureşti, scor 31-24.

Celelalte partide din optimile de finală se vor juca joi, tot în manşă unică, iar câştigătoarele vor evolua, de asemenea, în sferturile de finală ale Cupei României. Unul din meciurile de interes, programat joi, ora 18.00, este cel dintre Dunărea Brăila - Gloria Buzău.

Meciurile din sferturile de finală ar urma să aibă loc în 9 martie, iar Turneul Final Four în 20-21 mai.

În 2022, Cupa României a fost câştigată de CSM Bucureşti, după finala cu SCM Rm. Vâlcea, scor 34-26.