EHF a anunţat, joi, că 19 echipe şi-au anunţat intenţia de participarea în sezonul viitor al Ligii Campionilor. Din România, campioana CSM Bucureşti are locul garantat, în timp ce Gloria Bistriţa şi Minaur Baia Mare au cerut forului european să fie acceptate (upgrade).

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

În total, 9 echipe au locul garantat la acest moment, între care participantele la Turneul F4 recent disputat (Gyor, Odense, Team Esbjerg, Metz), în timp ce alte 10 formaţii şi-au manifestat intenţia de a se înscrie, dacă primesc acceptul EHF.

Din România, Gloria Bistriţa, care a participat şi anul trecut, dar nu a trecut de grupe, respectiv Minaur Baia Mare, speră la un răspuns favorabil din partea forului european.

Evenimente
19 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

În sezonul 2025-2026 vor lua startul 16 echipe, împărţite în două grupe de câte 8.

EHF va anunţa echipele care vor fi acceptate dintre cele 10 care nu au locul garantat în 24 iunie.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.