Echipa Fortuna Dusseldorf s-a calificat, marţi seară, în semifinalele Cupei Germaniei, trecând în sferturi la lovituri de departajare de FC St. Pauli.

La finalul prelungirilor, scorul era 2-2, golurile fiind marcate de Hartel ’60 (penalti) şi Boukhalfa ‘120+1 pentru St. Pauli, respectiv Vermeij ’38 (penalti) şi Tanaka ’99 pentru Dusseldorf.

La loviturile de departajare, au ratat dou jucători de la St. Pauli şi unul de la Dusseldorf. Seria de lovituri s-a încheiat 4-3 pentru Fortuna Dusseldorf.

Pentru St. Pauli, lider în liga a doua germană, a fost prima înfrângere într-un meci oficial în actualul sezon.

Miercuri are loc sfertul de finală Hertha Berlin – Kaiserslautern, la 6 februarie se va disputa meciul Bayer Leverkusen – VfB Stuttgart, iar la 7 februarie va avea loc ultimul sfert de finală, FC Saarbrucken – Borussia Monchengladbach.