Formaţia FC Botoşani a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa FC Hermannstadt, în etapa a XII-a a play-out-ului Ligii I.

Golurile au fost marcate de Roman, în minutul 85, şi Golofca, în minutul 90+3.

La finalul primei reprize, fundaşul austriac al FC Botoşani, Marcel Holzmann, s-a accidentat după un duel aerian cu Jazvic. Austriacul şi-a spart arcada şi a fost urcat în ambulanţă. Meciul a fost întrerupt câteva minute, iar, potrivit digisport.ro, el a suferit un traumatism cranio-cerebral deschis.

AFC Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Dandea, Stoica, Tătar - Dâlbea, Dumitriu - Serediuc (Acsinte '74), Tsomou (Offenbacher '81), Jazvic (Petrescu '62)- Blănaru. Antrenor: Vasile Miriuţă

FC Botoşani: Fraisl - Patache, Piţian (Chindriş '46), Burcă, Holzmann (Soiledis '45+1) - J.Rodriguez, Târşă (Oaidă '74)- Fabbrini, Ongenda, Golofca - M.Roman. Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Tsoumou '23 / Rodriguez '69, Oaidă "80, '81

Cartonaş roşu: Oaidă '81

Meciula fost arbitrat de George Găman, ajutat de asistenţii Daniel Mitruţi şi Dragoş Iliescu, iar Lucian Rusandu a fost rezervă.

Observatori au fost Zoltan Szekely şi Aurel Beldeanu.