Formaţia FC Botoşani a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 6-1 (1-1), echipa ACS Poli Timişoara, în ultimul meci al etapei a V-a din play-out-ul Ligii I, în care lituanianul Deividas Matulevicius a marcat de două ori.

Pentru FC Botoşani au înscris Vaşvari '21 (penalti), Ngadeu '51, Matulevicius '64, '72, Bujor '79 şi Cabrera '81, iar pentru ACS Poli a înscris Goga '40 (penalti).

Claudiu Vaşvari a marcat din penalti în minutul 21, acordat după un fault al lui Torres asupra lui Fulop.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

În minutul 39, arbitrul Florin Chivulete a acordat o lovitură de la 11 metri pentru ACS Poli Timişoara, transformată de Goga, după un fault al lui Plămadă asupra lui Bărbuţ.

Ngadeu a readus FC Botoşani în avantaj, după ce a reluat cu capul la o loviturăde colţ de pe partea stângă.

Matulevicius a marcat la câteva secunde la intrarea în teren, trimiţând mintea printre picioarele lui Strauss, după o pasă de la Fulop.

Acelaşi Matulevicius a majorat scorul în minutul 71, după o pasă de la Ivanovici.

Vlad Bujor a intrat pe teren în minutul 75, el reuşind să marcheze în minutul 79, din pasa lui Carralero.

Carralero a dat un nou assist în minutul 81 pentru golul lui Cabrera.

FC Botoşani: Iliev - Patache, Ngadeu, Plămadă, Muşat - Vaşvari, Cucu - Ivanovici (Bujor '75), Cabrera, Fulop (Carralero '68) - Hadnagy (Matulevicius '64). Antrenori: Alin Bordeianu, Alin Bejan

ACS Poli Timişoara: Strauss - Belu (Melinte '46), Bocşan, Manuel Torres, D. Popescu - O. Popescu, Fernando Llorente - Bărbuţ, Goga, Javi Hernandez (Nimely '66) - Elek. Antrenor: Petre Grigoraş

Cartonaşe galbene: Ivanovici '2, Cucu '12, Fulop '57/Torres '27, Bărbuţ '44, Goga '54, Elek '90

Meciul a fost arbitrat de Florin Chivulete, ajutat de Ovidiu Artene şi Sebastian Stoianov. Rezervă a fost Florin Andrei.

Observatoru au fost Szekely Zoltan şi Constantin Ţolea.