Echipa Farul Constanţa a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Universitatea Cluj, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a 14-a din Superligă. Farul este neînvinsă pe teren propriu în acest sezon.

Farul a deschis scorul în minutul 31, prin Pitu, care a înscris din careu, după o pasă a lui Alibec. În minutul 51, gazdele au înscris al doilea gol, prin Artean, din pasa lui Grameni. Farul este lider în Superligă, cu 33 de puncte după 14 etape.

FARUL: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki (Borza 68) - Artean, Băluţă (Doukoure 68), Grameni (Casap 68) - Alibec, L. Munteanu (Torje 78), Pitu (Sali 78). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

U CLUJ: Iliev - Chipciu, Fl. Ilie (Piţian 46), Ispas, Briceag – Bic (Thiam 46), Romario Pires, I. Filip – Vlădoiu (A. Bălan 62), L. Fulop, Haită (Hofman 62). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: M. Popescu 60 / Piţian 48, Briceag 86

Arbitri: George Găman - Adrian Popescu, Ionel Dumitru – Viorel Flueran

Arbitri VAR: Adrian Cojocaru - Stroe Gabriel

Observator: Nicolae Marodin