Echipa naţională U21 a Spaniei a învins, miercuri seara, pe stadionul Steaua, scor 5-1, echipa naţională U21 a Ucrainei, în a doua semifinală a Campionatului European U21 şi s-a calificat în finala competiţiei, unde va întâlni Anglia.

La Bucureşti, pe stadionul Steaua, Ucraina a deschis scorul în înfruntarea cu Spania. A fost o fază a lui Mudryk, care i-a pasat lui Bondarenko şi acesta a înscris, în minutul 13. Ucrainenii nu au apucat să se bucure prea mult de avantaj, pentru că Abel Ruiz a adus egalarea pentru iberici, în minutul 17,

A urmat golul lui Oihan Sancet, din minutul 24, şi spaniolii treceau la conducerea jocului. Elevii lui Santi Denia au rezolvat problema învingătoarei în repriza secundă. Antonio Blanco a făcut 3-1 în minutul 54, iar nou intratul Aimar Oroz a marcat pentru 4-1 cu un gol superb, din afara careului. Sergio Gomez a stabilit scorul final  în minutul 78 şi Spania s-a calificat astfel în finala de la Batumi.

Finala dintre Anglia şi Spania se dispută sâmbătă, pe Adjarabet Arena, din Batumi, de la ora 19:00.

SPANIA: Tenas - Victor Gomez, Paredes, Pacheco, Miranda – Blanco (Bernabe 75), Alex Baena (Veiga 75) – Sancet (Aimar Oroz 59) – Rodri (Barrenetxea 59), Abel Ruiz, Sergio Gomez. SELECŢIONER: Santi Denia

UCRAINA: Trubin - Sych, Batahov, Talovierov, Vivcharenko (Braharu 61) – Brazhko (Zhelizko 61), Bondarenko (Ocheretko 76) – Nazarenko (Kashchuk 46), Sudakov, Mudryk – Sikan (Vanat 61). SELECŢIONER: Ruslan Rotan

Cartonaşe galbene: Blanco 37 / Sych 44

Arbitri: Erik Lambrechts – Jo de Weirdt, Kevin Monteny (toţi din Belgia) – Donatas Rumsas (Lituania)

Arbitri VAR: Jerome Brisard (Franţa) – Rob Dieperink (Ţările de Jos)