Echipa Inter Milano a învins miercuri formaţia AC Fiorentina, scor 2-1, în finala Cupei Italiei, câştigând trofeul pus în joc. Interiştii au fost conduşi cu 1-0 şi au revenit prin „dubla” lui Lautaro Martinez.

Pe Stadion Olimpico, din Roma, Fiorentina a deschis scorul  prin Nicolas Gonzalez, în minutul 3. Inter a început cursa pentru egalare, pe care a concretizat-o în minutul 29, prin Lautaro Martinez. Acelaşi jucător a reuşit „dubla” în minutul 37, aducându-şi echipa în avantaj la pauză, scor 2-1.

În repriza secundă Inter şi Fiorentina şi-au împărţit ocaziile, dar nu s-a mai înscris, iar deţinătoarea trofeului, Inter Milano câştigă şi ediţia 2023 a Cupei, punându-şi în vitrină al zecelea trofeu din această competiţie.