Formaţia CSMS Iaşi a debutat cu o remiză în turul doi preliminar al Ligii Europa, scor 2-2, pe teren propriu, în compania echipei Hajduk Split, locul trei în ediţia trecută a campionatului Croaţiei, meci în care ieşenii au condus cu 2-0 la pauză şi croaţii au marcat ultimul gol al partidei în minutul 90+4.

Ieşenii au înscris ambele goluri în prima repriză, într-un interval de patru minute. Andrei Cristea a deschis scorul în minutul 19, cu un şut din şase metri, iar Piccioni a marcat în minutul 23, trimiţând mingea în plasă din afara careului.

Andrei Cristea, CSMS Iaşi a deschis scorul în meciul cu Hajduk Split (Foto: Inquam Photos /Liviu Chirica)

Pentru Hajduk Split au înscris Ohandza ‘47 şi Said '90+4.

CSMS Iaşi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănuşu (Martin ’78) – Ciucur (Ciucă ’64), Mitic, Gheorghe, Bole - Cristea, Piccioni (Roman ’83). Antrenor: Nicolo Napoli.

CSMS Iaşi a remizat cu Hajduk Split (Foto: Inquam Photos /Liviu Chirica)

Hajduk Split: Stipica - Juranovici, Cosici, Nizici, Milici - Basici (Mujan '57), Jefferson – Tudor (Said ’68), Vlasici, Kozulj – Mastelici. Antrenor: Marijan Pusnik.

Cartonaşe galbene: Ciucă ’80, Martin ‘82 / Said '90+5

Meciul a fost arbitrat de ucraineanul Iuri Mojarovski, ajutat de asistenţii Oleksandr Voitiuk şi Semen Şlonciak şi de rezerva Serghei Berezka.

Partida retur va avea loc peste o săptămână în Croaţia.