Echipa de baschet masculin CSM Oradea s-a calificat, marţi, la turneul pe care îl găzduieşte, în sferturile de finală ale Europe Cup, după ce a învins formaţia BC Dnipro (Ucraina), scor 78-72 (38-35), în manşa unică din optimile competiţiei.

Principalii marcatori ai partidei au fost Holt 22 puncte, pentru CSM Oradea, respectiv Bobrov 17, pentru oaspeţi.

Tot marţi, CSU Sibiu a ratat calificarea în faza sferturilor, de asemenea la turneul de la Oradea, unde a cedat în faţa italienilor de la Reggio Emilia cu scorul de 61-65 (34-30).

În sferturi, în ”bula” epidemiologică de la Oradea, Reggio Emilia va întâlni astfel formaţia CSM Oradea, meciul fiind programat joi, tot eliminatoriu.

CSU Sibiu şi CSM Oradea au jucat în aceeaşi grupă a Europe Cup, grupa D, pe care au încheiat-o pe locurile 1 şi 3, calificându-se în optimile de finală.