Ede Molnar (Dinamo-Mit Clima-Bikexpert) a câştigat medalia de bronz în cadrul celei de-a doua etape de Cupă Mondială de Mountain Bike XCE desfăşurată în Gdynia, Polonia. În cadrul aceluiaşi eveniment, Ede Molnar a luat startul şi în a doua etapă din Cupa Mondială de MTB XCC (Short Track), pe care a terminat-o pe locul 4.
Riderul român şi-a continuat performanţa din ce în ce mai bună după ce în ultimele săptămâni a câştigat medalia de aur la prima etapă de Cupă Mondială de MTB XCC, în Turcia şi medalia de bronz la Campionatul European de MTB XCE. Aceste realizări arată că Ede traversează o perioadă foarte bună în acest sezon.
În cadrul aceleiaşi competiţii a participat şi Mate Szakacs (CSM Unirea Alba Iulia), care a căzut în timpul calificărilor probei de MTB Eliminator. Mate Szakacs a câştigat acum două săptămâni medalia de bronz din cadrul primei etape din Cupa Mondială de MTB XCE, desfăşurată în Sakarya, Turcia şi acum trei săptămâni a încheiat pe locul 4 în Campionatul European al aceleiaşi discipline.
Alături de cei doi sportivi a fost team managerul Simon Szilard.
"Rezultatele celor doi sportivi reprezintă o nouă confirmare a progresului în disciplina MTB Eliminator (XCE), una dintre cele mai spectaculoase şi dinamice probe din mountain bike, caracterizată prin dueluri directe şi un nivel ridicat de intensitate pe trasee scurte şi tehnice", notează FR Ciclism într-un comunicat.




























