Echipajul de dublu rame feminin al României a obţinut, duminică, medalia de argint, la Campionatele Europene de canotaj, de la Varese (Italia).

Echipajul tricolor, format din sportivele Adriana Ailincă şi Iuliana Buhuş, a încheiat cursa cu timpul de 7:03.02 minute. Pe podium au mai urcat Marea Britanie, 7:02.73 (medalie de aur) şi Spania (7:03.75, bronz).

Tot duminică, Gianina Beleagă a obţinut medalia de argint la vâsle simplu, categorie uşoară.

Delegaţia României la Campionatele Europene de la Varese numără 46 de sportivi, în 13 echipaje feminine şi masculine.

La ediţia precedentă, România a câştigat şase medalii.