În etapa a cincea a Bundesligii, duminică, echipa FSV Mainz s-a impus cu scorul de 1-0 în deplasare, la Borussia Monchengaldbach, în timp ce Hertha Berlin a reulit prima victorie a sezonului, învingând, în deplasare, pe Augsburg.

În meciul de pe Borussia-Park, arbitrul Deniz Aytekin l-a eliminat pe jucătorul gazdelor, Ko Itakura, în minutul 53, iar Mainz a înscris unicul gol al meciului în minutul 55, prin Aaron Martin. Cu această victorie, Mainz a urcat pe locul 5 în clasament, cu 10 puncte.

Într-un alt meci disputat duminică, FC Augsburg – Hertha Berlin 0-2. Golurile vixtoriei oaspeţilor au fost marcate în repriza secundă, de Dodi Lukebakio (min. 57) şi Marco Richter (min. 90).