Astana a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Manchester United, în etapa a V-a a Grupei L a Ligii Europa.

Lingard a deschis scorul, în minutul 10, iar englezii au condus la pauză. În repriza a doua, campioana Kazahstanului a întors scorul, după un gol marcat de Şomko '55 şi un autogol al lui Bernard '62.

La gazde, Dorin Rotariu a evoluat tot meciul şi a avut o ocazie în prima repriză.

În urma acestui rezultat, Manchester United, cu zece puncte, poate pierde prima poziţie în grupă, dacă AZ Alkmaar, opt puncte, câştigă meciul de joi cu Partizan Belgrad (locul 3, cu 4 puncte).

Astana este pe locul 4 al grupei, cu trei puncte.