Ana Bogdan locul 132 WTA, venită din calificări, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 7-5, 6-2, de Johanna Konta (Marea Britanie), locul 18 WTA, în primul tur al turneului de la Wimbledon.

Bogdan a ţinut pasul cu mai valoroasa ei adversară doar în primul set, decis de un break în ghemul cu numărul 12, după 47 de minute de joc. În setul al doilea, Bogdan se putea desprinde cu break la 1-1, dar a ratat două asemenea oportunităţi. De la 2-2, Konta a câştigat toate ghemurile şi s-a impus după o oră şi 25 de minute de joc.

Pentru prezenţa în primul tur, Bogdan va primi 45.000 de lire sterline (50.000 de euro) şi 40 puncte WTA.

În turul al doilea, Konta va evolua cu Katerina Siniakova din Cehia, locul 38 WTA.

Bogdan este prima româncă eliminată din actuala ediţie de la Wimbledon, de pe tabloul principal feminin. Monica Niculescu, Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu sunt în manşa a doua.