40 de ani de când Steaua Bucureşti a câştigat Cupa Campionilor Europeni. BNR a lansat două monede aniversare. Legendara echipă, omagiată / Iordănescu: Performanţa băieţilor noştri rămâne în istorie. Să nu ne batem joc de istoria sportivă - VIDEO

40 de ani de când Steaua Bucureşti a câştigat Cupa Campionilor Europeni. BNR a lansat două monede aniversare. Legendara echipă, omagiată / Iordănescu: Performanţa băieţilor noştri rămâne în istorie. Să nu ne batem joc de istoria sportivă - VIDEO
FOTO: Steaua Bucureşti

Banca Naţională a României a lansat, joi, două monede aniversare la patru decenii de la câştigarea de către echipa Steaua a Cupei Campionilor Europeni. La evenimentul aniversar cu tema „Steaua Bucureşti - 40 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni”, au fost omagiaţi cei care au scris istorie pentru fotbalul românesc.

"În urmă cu exact 40 de ani, la această oră, întreaga ţară aştepta marea finală de la Sevilla. Pentru prima dată în istorie, o echipă românească de fotbal urma să joace finala celei mai importante competiţii intercluburi: Cupa Campionilor Europeni. Cu toţii speram în împlinirea unui vis, chiar dacă bătălia pe care campioana României, Steaua Bucureşti, urma să o ducă contra campioanei Spaniei, FC Barcelona, semăna mai degrabă cu lupta dintre David şi Goliat.

Astăzi, la patru decenii distanţă, Banca Naţională a României are bucuria şi privilegiul de a onora un succes greu de egalat în istoria sportului românesc. Şi care continuă să aibă reverberaţii, iată! în prezent. Şi, poate mai important decât performanţa sportivă în sine a fost impactul în mentalul colectiv, într-o epocă în care momentele de coeziune naţională şi manifestările de entuziasm public erau atent controlate de către autorităţi.

Întâlnirea de astăzi este pentru noi o fericită ocazie să sărbătorim un eveniment cu dublă semnificaţie. În primul rând, BNR emite două monede omagiale dedicate împlinirii a 40 de ani de la cucerirea Cupei Campionilor Europeni de către echipa de fotbal Steaua Bucureşti. Şi, în al doilea rând, instituţia noastră are onoarea să-i găzduiască pe cei care au reuşit să împlinească visul!", a afirmat Mugur Isărescu, guvernatorul BNR.

Au avut intervenţii în cadrul evenimentului şi ministrul Apărării, Radu Miruţă, preşedintele CSA Steaua, Eduard Danilof, preşedintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu, dar şi Anghel Iordănescu şi Tudorel Stoica.

"Recunosc că am emoţii. Dacă ştiam, scriam o fiţuică acasă. Este incredibil ce aţi pregătit pentru noi astăzi. În acest context, cu această criză politică, economică, socială, evit să spun financiară, v-aţi făcut timp să ne primiţi aici. Vă mulţumesc că aveţi grijă de aceşti magnifici sportivi. Performanţa băieţilor noştri a fost unică. Este clar că performanţa băieţilor noştri rămâne în istorie. Să nu uităm acest lucru şi să nu ne batem joc de istoria sportivă", a spus Iordănescu.

Toţi foştii jucători din echipa legendară şi membrii stafului au primit, rând pe rând, casetele cu cele două monede: Anghel Iordănescu, Tudorel Stoica, Gabi Balint, Marius Lăcătuş, Victor Piţurcă, Miodrag Belodedici, Ştefan Iovan, Ladislau Boloni, Adrian Bumbescu, Vasile Iordache, Mihail Majearu, Florentin Marinescu, Constantin Pistol, Marin Radu, Dumitru Stângaciu şi Anton Weissenbacher.

Pentru cei care nu mai sunt printre noi, Emeric Ienei, Helmut Duckadam, Lucian Bălan, Ion Alecsandrescu, Ilie Bărbulescu, Marcel Georgescu, Dumitru Neagu, Marcel Petcu, casetele au fost primite de câte un membru al familiei.

Cele două monede destinate colecţionării sunt realizate din argint, respectiv din tombac. Designul celor două monede este similar. Pe avers, este prezentă inscripţia "ROMANIA" în arc de cerc, stema ţării, valoarea nominală "10 LEI", respectiv 1 LEU, anul ­de emisiune "2026" şi este reprodusă partea superioară a trofeului cucerit în anul 1986. Pe revers este redată sigla echipei Steaua Bucureşti, cu o minge de fotbal în fundal şi inscripţiile "CÂŞTIGAREA CUPEI CAMPIONILOR EUROPENI" şi "1986". Ambele monede au calitatea proof, diametrul de 37 mm, dar greutăţi diferite: cea din argint cântăreşte 31,103 grame, iar cea din tombac 23,5 grame.

Tot joi, a avut loc vernisarea expoziţiei temporare organizate de Muzeul BNR, care reuneşte obiecte de colecţie şi piese ce evocă victoria din 1986.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră