Prim-ministrul Marcel Ciolacu a anunţat că pensiile vor creşte de două ori, de anul viitor, o dată de la 1 ianuarie cu 13.8% şi apoi la 1 septembrie, prin aplicarea noii legi a pensiilor, care va elimina inechităţile. Şeful Executivului a mai spus că principiul de bază stabilit, marţi de coaliţie este cel al pensiilor egale, pentru muncă şi contribuţii egale,
„Pensiile vor creşte de două ori, anul viitor! La 1 ianuarie cu 13.8% şi la 1 septembrie prin aplicarea noii legi a pensiilor, care va elimina inechităţile”, a scris Marcel Ciolacu, marţi pe Facebook.
Premierul a mai spus că vor fi „pensii egale, pentru muncă şi contribuţii egale”.
„Acesta este principiul de bază pe care l-am stabilit astăzi în Coaliţie pentru noua lege a pensiilor”, a completat Ciolacu.
