Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, anunţă, luni seară, că a discutat cu adjunctul ministrului Apărării ucrainean, Sergiy Boyev, despre dezvoltarea unor proiecte comune de producţie de drone în România. ”Este un parteneriat care va putea aduce investiţii, tehnologie şi locuri de muncă în România”, a transmis ministrul.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

”Astăzi am avut o videoconferinţă cu Mihai Jurca, şeful Cancelariei Guvernului, şi cu Sergiy Boyev, adjunct al ministrului Apărării ucrainean. Am discutat despre paşii viitori în urma vizitei noastre la Kiev: dezvoltarea unor proiecte comune de producţie de drone în România”, a scris, luni seară, pe Facebook, ministrul Apărării.

Ionuţ Moşteanu a precizat că ”este un parteneriat care va putea aduce investiţii, tehnologie şi locuri de muncă în România, consolidând industria noastră de apărare”.

”Capacitatea dronelor ucrainene a fost deja demonstrată pe câmpul de luptă: ele au schimbat din dinamica războiului şi au arătat cum inovaţia şi curajul ucrainenilor pot ţine piept agresiunii ruseşti. România are şansa să devină un hub regional pentru producţia de drone şi echipamente moderne şi pentru asta vom lucra împreună cu Radu Miruţă, ministrul Economiei, pentru atragerea de noi contracte”, a mai transmis Moşteanu.

 

 

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.