Aproximativ o mie de persoane au participat, sâmbătă, la procesiunea de Bobotează organizată de preoţi pe malul râului Buzău. Crucea aruncată în apă a fost recuperată de un tânăr de 28 de ani care a mai reuşit performanţa de două ori şi spune că în anii respectivi i-a mers foarte bine.
După slujba de sfinţire a Aghiasmei Mari, care a fost oficiată de 8 preoti ortodocşi şi la care au participat aproximativ o mie de persoane, preotul militar Alexandru Tudose a aruncat o cruce de lemn în apa râului Buzău după care s-au aruncat trei tineri.
Marian Dragomir, un tânăr de 28 de ani din Mărăcineni, a fost pentru a treia oară norocos şi prins crucea după ce a mai reuşit performanţa şi în anii 2009 şi 2016.

„Nu este prima dată, este a treia oară. Ultima dată am prins-o acum doi ani şi mi-a mers foarte bine. Sar în fiecare an ca să îmi ajute Dumnezeu. Anul trecut nu s-a mai ţinut procesiunea din cauza vremii. Acum doi ani după ce am prins-o am reuşit să îmi iau permisul şi să îmi iau o maşină. Acum, nu îmi doresc decât sănătate pentru că asta e mai bună decât toate”, a spus Marian Dragomir.
Pentru că a recuperat crucea din apele râului Marian a primit din partea preotului Mihail Milea o icoană şi cu un medalio . Cu toate acestea tânărul spune că din experienţa anilor trecuţi cel mai important este că Dumnezeu va avea grijă de el şi îl va feri de tot ceea ce este rău.




























