Echipa Rapid Bucureşti a învins vineri, în deplasare, scor 5-3, formaţia FCU Craiova, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii. Aurelian Chiţu (Craiova) şi Albion Rrahmani (Rapid) au reuşit să înscrie câte o „dublă”.

Gazdele au început meciul bine, deschizând scorul încă din minutul 4, când Baeten i-a pasat lui Aurelian Chiţu şi acesta l-a învins pe Horaţiu Moldovan, înscriind la colţul lung. Rapid a preluat controlul partidei şi a avut un prim penalti în minutul 21, transformat de Dugandzic. În minutul 42 giuleştenii au primit un al doilea penalti, ratat însă de golgeterul Dugandzic, care a tras peste poartă. Însă dominarea bucureştenilor s-a văzut şi pe tabelă, în minutul 45, când Săpunaru a înscris cu o lovitură de cap din pasa lui Petrila şi Rapid a intrat la pauză în avantaj, 2-1. Gazdele au egalat repede în startul părţii secunde, prin Lacroix, cap la o lovitură liberă executată de Mascarenhas, în minutul 48. Rapid a preluat conducerea în minutul 55, după o pasă în careu a lui Borja Valle şi un gol al lui Petrila. Craiovenii au replicat prin ocazia lui Chiţu, din minutul 58, scoasă excelent de Moldovan. Robert Popa a salvat la cealaltă poartă lovitura de cap a lui Borja Valle, în minutul 60. Rapid s-a desprins la două goluri în minutul 65, prin golul lui Rrahmani, la care portarul Robert Popa are partea lui de vină. Gazdele nu au renunţat şi Chiţu a reuşit dubla, profitând de o respingere a lui Moldovan, în minutul 78, dar meciul a fost închis de al cincilea gol al partidei. Debutant la Rapid, Rrahmani a făcut dubla în minutul 90+1 şi Rapid s-a impus cu 5-3.

Craiova se află la a treia înfrângere pe teren propriu în acest sezon şi la al treilea meci în care încasează cel puţin patru goluri.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

În clasament, Rapidul are 11 puncte şi este pe locul 3, iar FCU Craiova ocupă poziţia a 13-a, cu 6 puncte.

FCU CRAIOVA: R. Popa - R. Negru (Compagnucci 71), Lacroix, Danny Henriques, Mascarenhas – Baeten (V. Pop 80), Van Durmen (Bahassa 68) - Sidibe, Bauza, Ibrahimi (Dr. Albu 46; Achim 71) - A. Chiţu. ANTRENOR: Dan Vasilică

RAPID: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Emmers (Kait 69), Oaidă (Al. Albu 85), Borja Valle (Al. Ioniţă 84) – Funsho Bamgboye, Dugandzic (Rrahmani 46), Petrila (Papeau 84). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Van Durmen 35, Ibrahimi 43 / Emmers 55, Petrila 74

Arbitri: Cătălin Popa - Ferencz Tunyogi, Romică Bîrdeş - Rareş Vidican

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache - Ciprian Danşa

Observator: Corneliu Fecioru