Echipa FC Botoşani a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, formaţia CS Universitatea Craiova, scor 1-0, într-un meci al etapei a 22-a din Superligă.

Eugen Neagoe a debutat cu o înfrângere pe banca echipei craiovene. Gazdele au înscris unicul gol al meciului în minutul 35, când Mailat a înscris la o minge respinsă de Roguljic.

După finalul meciului jucătorii olteni au protestat, iar arbitrul Radu Petrescu a dat un cartonaş galben lui Creţu şi a mai rămas câteva minute pe teren înainte de a pleca la vestiare.

FC Botoşani a acumulat 24 de puncte şi este pe locul 10, în timp ce CS Universitatea Craiova se află pe locul 5, cu 38 de puncte.

FC BOTOŞANI: Pap - Mboko, Mutombo, Şeroni, Ţigănaşu – Ivanov (E. Florescu 62), Dican, Zabou (G. David 72) – Dragu (Golofca 62), M. Roman II (S. Camara 79), Mailat (M. Roman 79). ANTRENOR: Flavius Stoican

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Arlauskis - Căpăţăînă, Găman, Mitrea (Mateiu 58), Vătăjelu - A. Creţu, V. Screciu - D. Nistor – Roguljic (Işfan 46), J Markovic (Rivaldinho 46), A. Ivan (Cîmpanu 84). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Dican 44, Pap 56, Ţigănaşu 84 / Rivaldinho 56, V. Screciu 68s

Arbitri: Petrescu Radu - Ghinguleac Radu Adrian, Grigoriu Mircea Mihail

Arbitri VAR: Barbu Marian - Vornicu Adrian