Echipa AC Fiorentina a învins cu scorul de 3-2 formaţia Cremonese, duminică seară, într-un meci contând pentru prima etapă din Serie A. Jucătorii români Ionuţ Radu şi Vlad Chiricheş au fost titulari la Cremonese

Ionuţ Radu a fost integralist şi a marcat un autogol, în minutul 90+5, care a adus înfrângerea echipei sale. Vlad Chiricheş a fost înlocuit la pauză cu Giacomo Quagliata.

Au marcat Bonaventura 16, Jovic 34, Ionuţ Radu 90+5 autogol – pentru Fiorentina, iar Okereke 19 şi Bianchetti 68 au înscris pentru Cremonese.

Într-un alt meci al primei etape din Serie A, Lazio Roma, fără Ştefan Radu, a învins duminică echipa Bologna, scor 2-1. Au marcat De Silvestri 68 autogol, Immobile 79 (Lazio), respectiv Arnautovic 38 din penalti (Bologna).