UPDATE - PSD şi AUR vor depune o moţiune de cenzură comună împotriva Guvernului Bolojan/ Până acum, nu s-a discutat despre o viitoare guvernare PSD-AUR /Reacţii PNL, USR, UDMR/ Anunţurile lui Sorin Grindeanu şi George Simion

UPDATE - PSD şi AUR vor depune o moţiune de cenzură comună împotriva Guvernului Bolojan/ Până acum, nu s-a discutat despre o viitoare guvernare PSD-AUR /Reacţii PNL, USR, UDMR/ Anunţurile lui Sorin Grindeanu şi George Simion

PSD şi AUR au decis să depună o moţiune de cenzură comună împotriva Guvernului Ilie Bolojan. Petrişor Peiu (AUR) şi Marian Neacşu (PSD) au declarat, luni, că până la acest moment, nu s-a discutat „absolut nimic” despre o viitoare guvernare, precizând că, „din câte cunosc” ei, nici liderii lor nu au făcut un demers în acest sens. Despre eventuale discuţii inclusiv cu alţi parlamentari din opoziţie care să susţină această moţiune, Neacşu a punctat că face „un apel” faţă de colegii parlamentari „din toate partidele” care cred în „acest demers”, care au propuneri de text care să intre inclusiv în conţinutul acestei moţiuni şi care să susţină prin semnătură şi apoi prin vot sunt bineveniţi”. Potrivit acestuia, sunt bineveniţi inclusiv parlamentari ai PNL nemulţumiţi de Ilie Bolojan.

CITEȘTE ȘI Monica Berescu (USR): Criza politică pune în pericol marile proiecte ale Moldovei finanţate prin PNRR sau SAFE, între care Spitalul Regional, A7 şi A8, dar şi achiziţia de ambulanţe noi
CITEȘTE ȘI Dominic Fritz: E clar că extremiştii şi PSD vor să ne întoarcă în timp, să avem un guvern în care se împart cadouri la tot felul de privilegiaţi, sinecuri / Eu cred că există un spaţiu pentru un posibil guvern minoritar condus de Ilie Bolojan
CITEȘTE ȘI Kelemen Hunor: În momentul în care moţiunea este depusă, sigur, cale de întoarcere nu există / Dacă se formează undeva o majoritate pentru a da jos Guvernul, probabil că acea majoritate, teoretic cel puţin, rămâne valabilă / De ce să pl
CITEȘTE ȘI Diana Buzoianu: PSD a vândut stabilitatea ţării pe un selfie cu George Simion şi AUR / La Bruxelles, Grindeanu a promis stabilitate pe drumul pro-occidental şi reforme / La Bucureşti, s-a combinat cu cei care iau lumină de la Moscova
CITEȘTE ȘI Grindeanu: Ceea ce am făcut prin această mişcare în Parlament este să maximizăm şansele de a trece o moţiune. Altfel, exista riscul de anihilare reciprocă / Ori suntem în opoziţie, ori facem parte dintr-o coaliţie, poate mai ajustată
CITEȘTE ȘI Grindeanu: Decizia politică a BPN al PSD a fost în unanimitate ca deputaţii şi senatorii să semneze şi să voteze această moţiune de cenzură / Nu există niciun fel de acord politic post moţiune / Votul, la începutul săptămânii viitoare
CITEȘTE ȘI Sorin Grindeanu, în şedinţa PSD: Nu există o variantă de angajament între PSD şi AUR, pentru o guvernare post-moţiune / Ori rămânem la guvernare într-o coaliţie pro-europeană, ori mergem în opoziţie - surse
CITEȘTE ȘI George Simion, preşedintele AUR, spune că vor depune moţiunea de cenzură marţi, dacă vor avea strânse minim 233 de semnături: Dacă totul merge conform planului stabilit, pe data de 5 mai vom avea un vot pentru debarcarea Guvernului Bolojan
CITEȘTE ȘI Ciprian Ciucu, despre decizia PSD şi AUR de a depune o moţiune de cenzură comună împotriva Guvernului Bolojan: Culmea iresponsabilităţii. PNL nu va mai face altă coaliţie cu PSD
CITEȘTE ȘI Motreanu (PNL): Dacă alianţa PSD-AUR are suficiente voturi pentru a da jos Guvernul, atunci este firesc să îşi asume şi responsabilitatea guvernării / PNL nu va mai forma o coaliţie cu PSD, în cazul în care acest partid votează o moţiune de cenzură
CITEȘTE ȘI Florin Barbu: Noi nu vorbim că facem guvern cu AUR. Este vorba de o moţiune de cenzură / Voi vota această moţiune

UPDATE - Despre eventuale discuţii inclusiv cu alţi parlamentari din opoziţie care să susţină această moţiune, Neacşu a punctat că „tocmai” a făcut „acest apel” faţă de colegii parlamentari „din toate partidele” care cred în „acest demers”, care au propuneri de text care să intre inclusiv în conţinutul acestei moţiuni şi care să susţină prin semnătură şi apoi prin vot sunt bineveniţi”. Potrivit acestuia, sunt bineveniţi inclusiv parlamentari ai PNL nemulţumiţi de Ilie Bolojan.

Întrebat dacă o condiţie pusă de AUR în acest pact cu PSD este ca el să fie desemnat prim-ministru, Peiu a răspuns că nu este „niciun pact cu PSD”.

”Deocamdată, este o discuţie comună şi s-a convenit să facem un text comun pe moţiune pentru a nu risca să avem două moţiuni şi să cadă amândouă. Orice colaborare parlamentară este binevenită şi, repet ce a spus şi domnul Neacşu, deocamdată avem această discuţie să vedem, după ce o finalizăm, ce urmează”, a spus Peiu.

Marian Neacşu a precizat, în legătură cu afirmaţiile liderilor PNL şi USR potrivit cărora nu vor mai negocia cu PSD pentru formarea unui nou guvern dacă se vor alia în vreun fel cu AUR pentru această moţiune de cenzură, că în acest moment „ne aflăm în faţa demersului care a fost prezentat”. 

„Scriem în comun o moţiune de cenzură, sperăm să treacă în comun această moţiune de cenzură, ce vom face de acolo încolo rămâne după ce aceste lucruri se vor întâmpla”, a spus Neacşu.

La insistenţele jurnaliştilor legat de cine va conduce România şi dacă PSD are un plan, Neacşu a spus că ”evident că partidul are un plan”.

„Conform abordărilor constituţionale vor avea loc discuţii iniţiate de preşedintele României şi vom degaja o soluţie, una democratică. (...) Vă rog să nu anticipaţi. Cu toate prilejurile, PSD s-a exprimat prin vocea preşedintelui şi a liderilor de partid pentru continuarea acestei coaliţii, cu excepţia domnului Bolojan. Dacă un astfel de scenariu se poate degaja după moţiune, evident că vom avea asta ca principală prioritate”, a subliniat Neacşu. 

La rândul său, Petrişor Peiu a spus că deocamdată obiectivul politic al AUR este să ajungă la alegeri anticipate. 

„Dacă nu se va putea, noi ne-am propus un parcurs până la alegerile la termen, deocamdată acest parcurs este bazat pe ideea de opoziţie, mai ales că, aşa cum aţi auzit, şi pentru PSD, scenariul de bază este continuarea formulei actuale. Avem deocamdată în faţă acest demers tehnic de formulare a unei moţiuni, de depunere şi de votare. Vă daţi seama că orice altă decizie politică trebuie luată în forurile de conducere ale partidelor şi se comunică, de regulă, de către preşedinţii partidelor. 

Întrebat dacă nu crede că în această formulă alegerea PSD va fi interpretată ca o trădare pentru electoratul partidului, Peiu a răspuns: „Nu, de ce o trădare? Noi am spus tot timpul şi suntem încurajaţi de electoratul nostru că acest guvern trebuie să plece pentru că a făcut foarte mult rău”.

ŞTIREA INIŢIALĂ - „În urma mai multor discuţii între conducerile partidelor noastre s-a decis ca eu şi domnul Perişor Peiu (n. red. liderul senatorilor AUR) să ne ocupăm de partea tehnică a unei moţiuni de cenzură comune. Este un lucru exclusiv tehnic. Abordarea politică va fi probabil explicitată în cursul acestei zile, de către preşedinţii de partide. Aşa cum cunoaşteţi, noi avem la ora 14.00 un BPN în care se va lua decizia finală”, a declarat social-democratul Marian Neacşu, fost vicepremier în Guvernul lui Ilie Bolojan.

La rândul său, liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a explicat că, împreună cu PSD, partidul său face „un demers comun” de redactare a unei moţiuni de cenzură pentru a fi dezbătută în Parlament „undeva la începutul lunii mai”, cu scopul demiterii Guvernului Bolojan. 

„Cele două partide vor avea şedinţe în forurile de conducere şi veţi avea şi reacţii, şi abordări, şi explicaţii politice undeva în această după-amiază, deocamdată, în spiriul transparenţei, noi vă anunţăm că am declanşat demersul tehnic de a scrie acea moţiune”, a precizat Peiu. 

Marian Neacşu a spus că ambele partide vor fi iniţiatoare ale moţiunii şi că a convenit împreună cu Peiu, fiind „convins” că şi conducerile celor două partide vor fi de acord să facă „un apel către toţi parlamentarii” care vor să contribuie cu text la moţiune şi să susţină moţiunea prin semnătură şi prin vot. 

Întrebat dacă această colaborare în opoziţie ar putea fi un prim pas pentru o viitoare colaborare şi la guvernare între AUR şi PSD, Marian Neacşu, a răspuns că „orice drum începe cu primul pas”.

”Deocamdată, ne aflăm în faţa acestui demers”, a spus Neacşu.

Această idee a fost susţinută şi de Petrişor Peiu, care a spus că singurul lucru care s-a discutat până acum este redactarea, iniţierea şi votarea unei moţiuni de cenzură comune între PSD şi AUR.

„1 mai este vineri, zi liberă, apoi vin sâmbătă, duminică, probabil luni, marţi o vom depune (n. red. moţiunea de cenzură), nu ştiu. Deci după 4 mai”, a explicat Petrişor Peiu.

Ambii oameni politici au spus că până acum nu s-a discutat „absolut nimic despre guvernare” şi că, din câte cunosc ei, nici liderii lor nu au făcut vreun demers în acest sens.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră