Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a aprobat, marţi, cererea grupului parlamentar al partidului AUR prin care solicită chemarea ministrului Finanţelor la „Ora Guvernului”, luni 22 aprilie, pentru dezbaterea politică ce are tema „Romania trăieşte pe datorie. Datoria publica a atins un prag critic care reprezintă deja borna care consfinţeşte traiul pe împrumut”.
„Aşadar, este imperios necesar ca ministrul Finanţelor să explice care sunt măsurile pe care le ia Guvernul în contextul în care datoria publică a trecut de pragul critic de 50% din PIB. De asemenea, ministrul finanţelor trebuie să răspundă şi la întrebarea pe ce au fost cheltuiţi toţi aceşti bani împrumutaţi, având în vedere că nu au fost făcute investiţii majore în România în ultimul an”, precizează documentul AUR, aprobat de conducerea Camerei.
